Lepší než total commander?

Zlaté pravidlo čtenářů novin praví, že končí-li nadpis článku otazníkem, odpověď zní ne. Tož uvidíme, sám ještě nevím k jaké odpovědi dojdu.

Tento článek je reakcí na Pixyho.

Když jsem si přečetl že:

…pro každý dílčí úkon v práci s filesystémem existuje skvělé, neotřelé a prokazatelně efektivnější řešení, za celých dvacet let nikdo z těch komadérovýrobců nedokázal jakoukoli zásadnější změnu nabídnout, neřku-li prosadit.

zajásal jsem. Nepovažuji se za bigotního uživatele NC klonů. Rád přezbrojím. Těšil jsem se že se dozvím od někoho, kdo má praktické zkušenosti jaké jsou aktuální vychytávky na poli file managementu. Po přečtení článku, ale mám dojem, že Pixy obviňuje total z nepřítomnosti funkcí, které jsou přítomny. On tedy vlastně žádný konkrétní manager nezmiňuje, ale jeho článek je vyústěním twitterové přestřelky kterou spustil jako reakci na oznámení nové verze total commanderu. Pokusím se projít to, co podle Pixyho totalovi chybí a rozebrat co je pravda a co není.

Kupříkladu takové procházení adresářové struktury. Ve Windows i ve všech komandérech je obvyklý dvoukrokový přístup: označit adresář a otevřít jej. Je jedno jak, jestli myší, nebo klávesnicí. Přejít o úroveň výš nebo níž obvykle obnáší dvě akce: označení + aktivace. V systému, který používám, se ale před pár lety objevilo řešení, které pro procházení adresářové struktury vyžaduje jen jednu akci (kliknutí myší nebo klávesu).

O úroveň výše nás přenese klávesa backspace, nebo klik na symbol dvou teček na vrcholku výpisu adresářů, nebo pokud chci mít takový klik dostupný odkudkoliv mohu si do horního panelu s ikonkami přidat ikonku pro přesun do nadřazeného adresáře. Pro vstup do některého z adresářů je třeba buďto dvojklik na něj, nebo z klávesnice jeho zvýraznění šipkami a enter. Moc nerozumím tomu lepšímu řešení. Jde o to, že stačí místo dvojkliku, jednoduchý klik?

…co když se do kopírování souborů pustím, ale pak zjistím, že chci tu označenou množinu objektů přesunout vlastně někam jinam? Že cílové místo nevidím, nebo dokonce že neexistuje?

Po stisku F5 v totalu vyskočí kopírovací dialog, kde je předepsána jako cílová cesta ta z druhého panelu. Mohu ji editovat ručně, nebo kliknout na tlačítko tree a vybrat si složku ze zobrazeného stromu. Při ruční editaci total čte disk a snaží se doplňovat vepisovanou cestu možnými adresáři, které odpovídají již napsané části cesty. Takže stačí napsat začátek a pak si vybrat z nabízených variant tu pravou. Pokud jako cíl zapíšu neexistující adresář, je automaticky vytvořen a soubor je do něj zkopírován.

Anebo si dodatečně uvědomím, že vlastně nechci kopírovat, ale přesouvat (nebo naopak)?

Konečně! Ano tohle total asi neumí. Jestli to umí, nevím o tom. Řešením je stisk Esc a pak F6 místo původního F5, tedy dva stisky kláves.

A to je vše z konkrétních příkladů v článku. Nic moc, teda. Pixy bohužel pod článkem zakázal diskusi, tak musím reagovat takto.

Samozřejmě chápu, že článek byl o něčem jiném, než o výčtu lepších funkcí, že šlo o zamyšlení nad tím, že norton like komandéry se nevyvíjejí, ale i v takovém článku by měly být faktické argumenty správně. Nehledě na to, že právě mnou zmiňované funkce jsou vývojem. Celkově z náznaků v Pixyho článku mám dojem, že Pixy je přívržencem spíše systémů, kde se pracuje myší. Kliká se a objekty se přetahují. Samozřejmě de gustibus… Já osobně preferuji klávesnici a nemyslím si, že by to byl jakýmkoliv způsobem „správnější“ přístup. Nejde mi o hádku totalistů s uživateli jiných filemanagerů. Rád bych se dozvěděl co za frajeřinky umí váš filemanager. Zvažuji do budoucna krátké příspěvky vždy s nějakým tipem na méně známou funkci totalu.

Reklamy

Vlastnosti: , ,

6 komentářů to “Lepší než total commander?”

 1. eLKa Says:

  Pixy je sebestředný páprda. Ostatně, na svém profilu v twittru to sám říká. Článek na mě působil naprosto stejně. Rozčílím se, jak to jiní dělají blbě, ale sám neuvedu žádný pořádný příklad. K ničemu.

 2. pixy Says:

  1. “ Jde o to, že stačí místo dvojkliku, jednoduchý klik?“ – Ano, například o to. A nejen. (Tu anti-intuitivní zrůdnost, že do adresáře o úroveň výš se dostanu pomocí mazací klávesy, raději pomíjím – jakkoli znám dost lidí, kteří to prostě ze strachu nepoužívají).

  2. Ale jinak z tohohle článku vidím jen to, jak silně ovlivněn tím jediným ze všech možných přístupů jsi, případně, jak malou máš fantazii. Nechci o tom nějak moc polemizovat, ani nehodlám vymýšlet vlaatní souborový manažer. Pokusím se jen demonstrovat to trvalé nepochopení na jednom DÍLČÍM příkladu, malinké části celku, vytržené z kontextu.

  Vezměme třeba to kopírování na předem neurčené místo. Ano, TC takový postup částečně umožňuje. Já jsem to uváděl jako jeden příklad z mnoha, první, co mě napadlo – ale dobrá, soustřeďme se na tuto funkci.

  Především: TC preferuje klávesnici, stejně jako jeho uživatelé. Těžko říct, co je příčina a co důsledek. Já taky obvykle dávám přednost klávesnici, ale kde je efektivnější myš, sáhnu po ní. A u mého filemanažeru, jakkoli se dá ovládat pohodlně i klávesnicí, se ukázala efektivnější myš (daleko víc než ovládání klávesnicí v manažerech podobných TC, které mám taky k dispozici – ale nepoužívám je). Takže určit cíl v TC až po zahájení kopírování je možné, ale pouze klávesnicí (jistě, ten strom se pak dá taky proklikávat, ale to je ještě složitější oser). Pokud se rozhodnu soubory přetahovat myší, mám možnosti podstatně omezené. Druhá věc: pro výběr cíle je použit funkčně omezený nástroj, jen adresářový strom. Nevidím obsah těch adresářů, který pro mě může být při kopírování důležitý. Nevidím atributy souborů a adresářů, podle kterých se můžu chtít rozhodovat. Nevidím ikony, pokud bych náhodou byl zvyklý orientovat se na disku podle nich. I když mám možnost uložit si nějaké oblíbené/favorites adresáře, v této chvíli je nemám k dispozici. Jen těžko si dokážu TC nastavit tak, abych se dostal do libovolného adresáře na disku na max tři kliknutí/klávesy. Jen obtížně můžu pracovat s více než dvěma okny/pohledy současně (např. obvyklý třídicí úkol typu „hrách na ošatku, čočku do mísy“). Atd., mohl bych pokračovat výčtem dlouho (ale opravdu nechci). A to se omezuju jen na věci, které znám, které sám používám a které mi v TC chybí. To nejhlavnější je ale ta nekonečná množina možností, které neznám, protože je za těch 20 let nikdo nevymyslel – protože se je nikdo vymyslet nesnažil. A to je to, oč mi běží.

  Já znovu opakuju: Nemám absolutně nic proti TC, NC a podobným manažerům. Rozhodně jsou lepší a efektivnější než správa filesystému, kterou nabízí samotná Windows. Kdybych musel s Windows dělat trvale, dost možná u nějakého takového manažeru taky skončím (ale asi u něčeho vizuálně hezčího, TC je opravdu prehistorický hnus, to se na mě nikdo nesmí zlobit). Ostatně když už jsem si ten TC na Window v rámci testování nainstaloval, tak si ho tam nechám a asi budu příležitostně používat.

  Ale mluvím pořád jen o tom, že existují řešení, která umožňují více, nabízejí efektivnější práci s filesystémem, existují potenciální řešení, která nikdo dosud nevymyslel – a nic z toho vývojáři za celou dobu uživatelům nenabídli. Netvrdím, že já na svém systému používám něco zásadně lepšího než vy. Je to prostě jiný přístup a já jenom zmiňuju ty lepší funkce, které důvěrně znám a denně používám – prostě proto, že tyhle funkce znám. Ve TC jsou zase určitě nějaké, které zase nemám/neznám já. O to tu ale přece nejde, o žádné srovnání se nesnažím a snažit nechci.

  Jde jen o ten zaražený vývoj. Prehistorický vzhled a la Windows 3.x a 20 let nezměněné základní principy – a přitom ani pokus o nějaké inovace, o posun někam jinam, o nějaká systémová vylepšení. Ano, spoustu věcí TC & spol. umí, i když některé neefektivně a často jen jedním z mnoha nadiktovaných způsobů, aniž by si uživatel mohl vybrat takový, který jemu osobně, nebo dané situaci právě vyhovuje nejlépe.

  To, že by se něco povedlo napoprvé a bylo to hned ideální, to nejlepší možné, se prakticky nestává, vždycky existují lepší možnosti. TC/NC nejsou nejlepší možná řešení, byl to jen první úspěšný model, který se kdysi ujal, a obrovskou setrvačností se drží dodnes. Ovšem tvrdit, že to je proto, že nic lepšího se nedá vymyslet, je – s odpuštěním – grandiózní blbost.

 3. pixy Says:

  eLKa je omezený hňup. Nerozumí psanému textu a ještě se tím nahlas chlubí.

 4. strplen Says:

  Proto mě zajímaly ty příklady CO se dá vymyslet.
  Předpokládám, že při tom myším přetahování to není windowsím stylem, kdy nechtěné puštění myši znamená, že se mi soubory nasypou tam, kde zrovna myš ukazuje? Tohle samotné zlepšení přetahovacího principu by třeba pro mě bylo obrovským krokem vpřed.

  Co se týče vzhledu. Existuje FAR. To je NC like manažer přepsaný do windows, ale běžící stále v textovém režimu. A ten když si pustím, tak chrochtám blahem nad rychlostí. Bohužel nemá některé šikovné funkce totala. Ještě vyhezkanější total by pravděpodobně znamenal ještě pomalejší funkci. Bavíme se o zlomcích sekund, ale pro celkový pocit z manažeru jsou právě tyhle zlomky důležité. Ten lag vynikne teprve až člověk zkusí něco co jej má nižší. Předpokládám, že totéž platí i pro vyniknutí rozdílů až když člověk zkusí ten tvůj manažer. Sám si vzpomínám na dávný manažer xtree commander, který měl jinou filozofii a taky to byl oči otevírající zážitek.

 5. Zdeněk Bohdanecký Jr. Says:

  V případě procházení struktury adresářů na jeden klik má Pixy na mysli jistě sloupcový režim Finderu či mnou oblíbeného Path Finderu. Myslím, že tento režim pochází z NextStepu. Kdo to na Macu neviděl, těžko si to představí – Pixy by mohl postnout nějaké snímky.

  Kopírování nebo přesun se nastavuje držením nebo nedržením modifikační klávesy (optio/alt) před puštěním tlačítka myši.

  Já při kopírování v Path Finderu zase s oblibou využívám přesun souborů přes zásobník, než abych otevíral dvě okna Finderu vedle sebe nebo se bál, že omylem pustím myš dříve než nad cílem, kdybych spoléhal na automatické otevírání složek pod kurzorem myši.

 6. Edvard Rejthar Says:

  Myslel jsem, že jde právě o to myš nepoužívat, neboť s ní nelze pracovat poslepu.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s


%d bloggers like this: