QI – Quite Interesting

Britská vědomostní soutěž, dalo by se říct. Ale to je zavádějící, protože účastníci ani moc nesoutěží a o vědomosti také nejde. Hlavní je tu vtip.

Stephen Fry je inteligentní a vtipný herec, speaker, spisovatel. Anglická celebrita se stipendiem z Oxfordu. Ten tuto soutěž uvádí.

Spolu s ním sedí ve studiu čtyři soutěžící. Stephen jim pokládá otázky z oblastí zajímavostí typu věděli jste že…? Například Kostarika nemá armádu, Země má dva měsíce, největší žába na světě je němá… Spousta takových těch drobných informací pro konverzaci na koktejlovém večírku. Otázky jsou na tak obskurní témata, že je mizivá šance na správnou odpověď, proto jsou body nejen za správné odpovědi, ale i za odpovědi zajímavé. Nemusí to být pravda, ale musí to být zajímavé a co někteří soutěžící dokáží vyfabulovat, nad tím zůstává rozum stát. Body přiděluje a odebírá Stephen dle vlastní libovůle, takže je jasné, že nejde o to zvítězit, ale pobavit se. Body se odebírají hlavně za odpovědi typu obecně rozšířený omyl.

Now, the rules are simple. Scoring is my business. Points are given and points are taken away. They are taken away for answers which are both obvious and wrong, and they’re given not so much for being correct, as for being interesting. Their level of interestingness is impartially determined by a demographically-selected customer service focus consultancy, broken down by age and sex – i.e. me. Erm … because there is no-one more broken down by age and sex than me.

Soutěžícími jsou různé celebrity. Většinu z nich neznám, ale jsou vtipní. Dobře vybraní. Nebavíme se tu o celebritách typu Britney Spears, ale spíše třeba o Hugh Laurie, Emma Thompson, Jeremy Clarkson.

Každý soutěžící má před sebou velké tlačítko, kterým se hlásí o slovo. Každé tlačítko vydává jiný, rádoby vtipný zvuk. Tento aspekt mi připadá takový trochu trapný. Ale někteří soutěžící si s tlačítkem umí kreativně vyhrát a použít daný zvuk vtipně.

Každá sezóna je věnována jednomu písmenu abecedy a probírá témata, která tímto písmenem začínají. Zatím bylo odvysíláno A až H.

We live, they say, in The Information Age, yet almost none of the information we think we possess is true. Eskimos do not rub noses. The rickshaw was invented by an American. Joan of Arc was not French. Lenin was not Russian. The world is not solid, it is made of empty space and energy, and neither haggis, whisky, porridge, clan tartans or kilts are Scottish. So we stand, silent, on a peak in Darien a vast, rolling, teeming, untrodden territory before us. QI country. Whatever is interesting we are interested in. Whatever is not interesting, we are even more interested in. Everything is interesting if looked at in the right way. At one extreme, QI is serious, intensely scientific, deeply mystical; at the other it is hilarious, silly and frothy enough to please the most indolent couch-potato.

Takže pokud se vám líbí anglický styl humoru a umíte tento jazyk. Zkuste.

(Den č. 043. Příspěvek č. 011.)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: