Poznej sám sebe

Minule jsem psal o tom, že jednou z podmínek pro správné rozhodování je znalost cíle. Ale když stojíte na rozcestí, nestačí jen vědět kam jdete, potřebujete vědět jak poznat, která z cest tam vede.

Delfská věštírna

γνῶθι σεαυτόν, gnōthi seauton, poznej sám sebe. Nápis, který prý byl nad jednou z bran Apolonova chrámu v Delfách. (Delfská věštírna)

Která z možných voleb povede k vaší spokojenosti, nebo alespoň sníží vaši nespokojenost, nebo ji alespoň nezvýší, nebo ji zvýší nejméně? :-) Abyste mohli odpovědět, musíte znát sami sebe. Musíte vědět co vás činí spokojenými. A opět, okolí se nás občas snaží přesvědčit, že spokojenými nás učiní auto, děti, peníze, dovolená, což mnohdy ano, ale ne každého a ne vždy. Stejně tak musíte vědět co vás činí nespokojenými abyste se tomu mohli vyhnout, nebo to ze svého života odstranit.  Musíte vědět co pro vás funguje a co ne.

Pro každého funguje něco jiného. Introvert se nabíjí o samotě a vyčerpává ve společnosti. Extrovert to má naopak. Lidé si často navzájem v dobré víře doporučují co jim funguje a neuvědomují si, že co funguje mě, nemusí fungovat tobě. Neexistují univerzální návody na štěstí pro každého. Kromě tohoto návodu. :-) K vaší osobní spokojenosti vedou vaše osobní cesty.

V některých počítačových hrách si na začátku volíte typ postavy, se kterou budete hrát. Chcete být bojovník, nebo kouzelník? Bojovník to umí s mečem, ale je bezbranný vůči kouzlům. Kouzelník to umí s magií, ale je bezbranný proti kopí. Chcete hrát raději silou, nebo lstí? Svůj život také hrajete s nějakou postavou. Se sebou. Víte jaké máte útočné číslo a kolik magických předmětů unesete? Podle toho se totiž bude lišit optimální způsob hry. Můžete se trápit pokud se snažíte hrát stylem bojovníka s postavou kouzelníka.

Když pro někoho vybírám dárek, musím ho znát, abych mohl vybrat takový dárek, který mu udělá radost. Štangle salámu je nevhodný dárek pro vegetariána. Láhev slivovice nepotěší abstinenta. A co když chci vybrat dárek pro sebe? Lidský život se skládá z vybírání. Každou chvíli dělám nějaké rozhodnutí, volím z více možností tu jednu pravou. Každá taková volba je příležitost nadělit si dárek, který mi udělá radost. Abych mohl zvolit správně musím vědět pro koho dárek vybírám, tedy znát sám sebe. Čím lépe se znám, tím častěji se mi daří vybírat tak, že mě výsledek potěší. Čím častěji jsem potěšen, tím spokojenější život žiji.

Představte si, že vymyslíte nový vědní obor. Sebezpyt a sebepis. Nauku o vás samých. Obor, ve kterém výzkumníci studují sami sebe. Základní nástroj výzkumníka? Pozorování. Pozor-ování, vyžaduje pozor-nost. Pozornost znamená dávat pozor. Ale ne pozor na to, abych nic nerozbil. Dávat pozor na to, co se děje. Při pozorování se ovšem vyplatí vědět na co se dívat. Proto si příště povíme o takzvané velké pětce. Pěti základních rysech lidské osobnosti.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s


%d bloggers like this: