Majetková nerovnost

Vezmeme všechny Američany a seřadíme je podle jejich majetku. Nejchudší vlevo, nejbohatší vpravo. Celou řadu rozdělíme na pět stejných částí. V každé části bude pětina lidí. Úplně vlevo pětina nejchudších, úplně vpravo pětina nejbohatších. Jak myslíte, že bude vypadat rozdělení majetku? A jaké rozdělení majetku by vám připadalo správné a  rozumné?

Tyto otázky zkoumali v USA a zde je obrázek s odpověďmi. Na svislé ose je údaj kolik procent z celkového bohatství vlastní příslušná pětina lidí.

 

  • Actual – skutečné rozdělení bohatství.
  • Estimated – jak lidé hádali, že je bohatství rozděleno.
  • Ideal – jak by chtěli aby bylo rozděleno.

Nejchudších 20% Američanů vlastní asi tak nic. Dalších 20% skoro nic. Dohromady dvě nejchudší pětiny vlastní 0.3% bohatství. To je 40% Američanů. Nejbohatší pětina vlastní 84% bohatství.

Zajímavé je i jak lidé hádali, že je bohatství rozděleno. Tuší, že nerovnost je výrazná, ale i tak ji podceňují. A zajímavé jsou i představy o tom, jak by to mělo být. Lidé uznávají existenci rozdílů, nechtějí nutně pro každého stejně, ale chtějí menší rozdíly, než jsou dnes. Tyto představy o tom jak by to mělo být jsou prý zhruba stejné pro republikány i demokraty, ženy i muže a dokonce se to neliší ani podle příjmů dotázaných. A žádný stát na světě nemá tak malou nerovnost jakou by si Američané přáli. Podobné výsledky dal i výzkum v Austrálii, nebo mezi čtenáři časopisu Forbes.

Zdroj: the Atlantic

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s


%d bloggers like this: