Malý krok pro kameramana, velký krok pro film

První hraný sci-fi film natočený celý ve vesmíru. Konkrétně na mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Natočil ho tam vesmírný turista, který ukecal přítomné kosmonauty aby se stali herci.

První soukromý vesmírný turista letěl na ISS v roce 2001. Takový výlet stojí 20-35 milionů dolarů a trvá 8-15 dní.

V roce 2010 se zvětšil počet kosmonautů, kteří pobývají na ISS. Raketa, která tam vozí lidi byla plná posádky a na turisty nezbylo místo. Takže od roku 2010 už se turisticky nelítá. Za tu dobu to stihlo 7 lidí a ten, který nás zajímá byl předposlední.

Jmenuje se Richard Garriott a měl prachy proto, že je otcem herní série Ultima a založil společnost Origin, kterou pak prodal Electronic Arts…  Původně měl být prvním vesmírným turistou. Koupil si let, ale v roce 2001 splaskla dotcom bublina a přišel o prachy. Své místo tedy prodal Dennisi Titovi, který se tak stal tím prvním a Richard letěl až o sedm let později v roce 2008.

Během svého výletu nezahálel. Jako radioamatér vysílal z vesmíru a navazoval spojení s dalšími amatéry na zemi a dokonce na ISS umístil kešku (geocaching). Nás ale zajímá film.

Film se jmenuje Apogee of fear, má asi 5 minut a scénář napsal Tracy Hickman. Ten také film produkoval a stříhal.

Je to vyloženě nadšenecká záležitost udělaná na koleně, která se nestydí za to, že je příšerná. Hrají tři tehdejší kosmonauti a vesmírný turista. Matku hraje matka producenta, grafiku dělal jeho syn. Natáčení nesmělo zasahovat do práce kosmonautů, takže „různě po večerech“. Omezení bylo i na váhu a objem dopravovaného materiálu. Scénář byl ve formě powerpoint prezentace v angličtině i ruštině, kterou bylo možné nahrát na notebooky na ISS. Scenář byl napsán pro šest lidí, což znamená všichni lidé, kteří tehdy na ISS byli. Při prvotní prezentaci byli kosmonauti pro, ale později si to dva rozmysleli, zbyli čtyři lidé a scénář se musel přepsat.

Takže tady je. První hraný sci-fi film natočený na oběžné dráze. Je to příšerné, ale je v tom srdce a sem tam i vtípek. Pokud jim nebudete rozumět, nebo budete mít jiný problém s dějem, můžete si přečíst popis děje na wikipedii. Já jsem musel, protože jsem tak úplně nepochopil a nerozuměl.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s


%d bloggers like this: