Zátah na growshopy

Tento týden, od pondělí probíhá celostátní policejní razie na growshopy. Growshop je obchod, který prodává primárně potřeby pro pěstování rostlin. Je to sofistikovanější zahradnický obchod. Hlavními zákazníky jsou lidé pěstující konopí, ale nejen oni. Věci, které se tu prodávají jsou poněkud více hi-tech, než co najdete v OBI a využívají je i pěstitelé jiných plodin. Hnojiva nejsou Kristalon, ale například i speciálně vyvinuté roztoky původně pro NASA pro pěstování ve vesmíru. Seženete tu i BIO hnojiva, což by váš mělo zajímat pokud své výpěstky budete jíst. Jsou zde celé systémy pro hydroponické pěstování pod umělým osvětlením, což je metoda kterou se pěstují třeba i komerční rajčata. Techniku odsud objednávají vysoké školy, chemické laboratoře a další zcela nevinné a užitečné organizace.

Growshopy existují už asi 10 let a celou tu dobu operují v šedivé zóně na pomezí ilegality. Na jednu stranu platí daně, na druhou stranu souvisí s konopím, které jak víme zákon trochu povoluje a hodně zakazuje. Nebudu vás unavovat líčením celé té složité a opravdu nechutné a smutné politiky kolem konopí. V zemi kde se chlastá liga, je boj s konopím opravdu bizarní záležitost. Existuje mnoho studií, které srovnávají nebezpečnost konopí a alkoholu a konopí je ve srovnání s alkoholem nic. Nedá se jím předávkovat, nevzbuzuje agresi, dokonce působí léčivě, což dokonce uznal i stát a připravuje se oficiální prodej konopí pro léčbu nemocí jako je roztroušená skleróza. Konopí je prostě věc, která je z historických důvodů démonizována a přitom většina lidí ví, že je to docela v pohodě věc.

Sami jistě chápete, že takový schizofrenní přístup způsobuje ve společnosti nějaké škody. Většina lidí ví, že císař je nahý, císař ví, že to lidé ví, ale přesto se stále producíruje v adamově rouše po náměstí. Myslíte si, že to zvyšuje jeho váženost mezi lidmi? Stav kolem konopí ničí důvěru lidí ve stát. Když vám policie obtěžuje příbuzného o kterém víte, že je v pohodě, nikomu neubližuje, vydělá si na svůj život poctivou prací, vaše představy o policii to ovlivní. No ale zpátky ke Growshopům.

Celou tu dobu co existují, panovala určitá tolerance mezi státní mocí a těmito prodejnami. Growshopy postupně začaly prodávat i další věci kolem marihuany, nástroje pro její kouření a v poslední době i semínka konopí. Nechali si vypracovat právní posudky zda je to legální a prý ano. Pak se objevila informace od policie, že vadí, když se pro jednotlivé odrůdy uvádí jaký mají obsah THC. Protože THC je ta látka, která “zhuluje” a tudíž se tím vlastně přiznává, že účelem těch semínek je vypěstovat něco co vás zhulí. OK. Growshopy odstranily všechny zmínky o obsahu THC, nebo o výtěžnosti jednotlivých odrůd a jelo se dál. Řekněte nám jasné podmínky, za jakých můžeme fungovat a my je budeme dodržovat.

Mimochodem, nedávno EU zakázala prodejcům uvádět tvrzení o léčivosti bylinek (mluvím opravdu o bylinkách, ne o konopí, ale o meduňce a pampeliškách). Takže dnešní bylinkáři vám mohou bylinku prodat, ale nesmí vám říct, že je dobrá na bolest hlavy. Nebo vám ji prodají pouze pro dekorační účely. Opět ten systém císař je nahý, všichni to víme, ale budeme se tvářit že ne. Já vím, že vy to máte na bolest zad. Vy víte, že já to vím. Ale budeme dělat složité tanečky a tvářit se, že si to doma vystavíte jako dekoraci. Je to tak lepší, politici přece musí vědět co je pro nás dobré. Vybudujme společnost založenou na vytváření zdání, na mlčení kolem toho co všichni ví. To budou ty lepší zítřky asi.

Tohle příměří trvalo až do nedávné doby. Ukončil ho až soud, který vynesl rozsudek o tom, že pokud prodáváte pěstební potřeby, semínka, kuřácké potřeby a publikace s návody k pěstování konopí dohromady, je to propagace toxikomanie. OK. Growshopy odstranily ze svého sortimentu tyto složky a zaměřily se pouze na jeden okruh. Samozřejmě ne všichni jsou dokonalí. Když vezmete padesát obchodů jednoho typu určitě se tam najdou vzorní podnikatelé i různé pochybné existence. Mezi growshopy je to samozřejmě stejné. Nebudu tvrdit, že to jsou všechno Mirkové Dušínové, ale já osobně se znám s několika majiteli growshopů, kteří patři právě do té čisté části. Opravdu férově podnikají, odvádějí daně, platí leasing na svá ojetá auta a přežívají. Není to žádnej velkej vejvar, nejsou to drahá auta, jachty a dovolené v karibiku. Je to srdeční záležitost. Poslání. Boj s větrnými mlýny. Proto jsem jasně viděl jaká kravina je to, co se stalo tento týden.

Do obchodů jim naběhla hromada  policistů a začali zabavovat všechno. V několika náklaďácích odvezli celý sklad, zabavili všechny peníze, které našli (protože je podezření, že souvisí s trestnou činností), zabavili počítače, zavřeli je na 48h do vyšetřovací vazby a obvinili ze šíření toxikomanie i když sortiment důsledně oddělili takže nespadají do onoho nedávného výroku soudu. Zablokovali účty, zablokovali webové stránky… Takže teď jsou bez peněz, bez zboží, na krku mají splatné faktury, musí platit nájmy, leasingy… Zajímavé, že státu jejich daně nesmrděly. Je z nich placen i šéf protidrogové centrály Frydrych. Takže vlastně je placen penězi o nichž je podezření, že pocházejí z trestné činnosti. Neměla by mu policie zabavit plat?

Smutné je, že i samotní policisté, kteří zásah prováděli nebyli vůbec nadšení  z toho co jsou nuceni dělat. Byli mezi nimi lidé z protidrogovky, kteří chytají kilogramové zásilky heroinu a tady měli zabavovat květináče a pěstební substráty. Dokonce to celé probíhalo zrovna v době, kdy v Raškovicích vraždil ten mediálně propíraný vrah a Ostravská policie marně sháněla lidi na zásah proti němu. Bohužel, šéfové z Prahy měli jiné představy, je třeba zabránit tomu hroznému pěstování rostlin. Takže policajti dostávali telefonáty, jestli nemůžou jít chytat vraha. No nemůžou. Musí nosit do auta trička s logy konopného listu. Sami z toho byli dost nešťastní.

Zásahu musí podle zákona být přítomny jakési nezávislé osoby, které by neměly mít spojitost ani s policií ani s majitelem growshopu. Když to ovšem jsou děcka ze škol pro bezpečnostní složky je ta nezávislost trochu sporná, ale tito lidé viděli na vlastní oči k jakým nesmyslům budou používání, pokud se dají  k policii. Myslím, že si to teď rozmyslí. Takže takto nesmyslné použití policie, neničí jen vztah občanů k policii, ale i vztah policie ke svým nadřízeným. Věřím, že alespoň někteří policisté vstupovali do služby s ideály, že chtěli chytat zlé lidi, ne mlátit na loukách tančící děti, nebo zabavovat neškodné pěstitelské potřeby. Syndrom vyhoření na obzoru.

Myslím si, že tato akce je sice asi zákonným, ale naprosto nesmyslným použitím státní síly. Policie takové věci asi dělat může, ale nechápu proč by je dělat měla. Kdosi nahoře (Frydrych?) opojen mocí používá policii na poškozování lidí ke kterému neexistuje společenská objednávka. Za totáče to byly dlouhé vlasy, teď je to konopí. Bylo by hezké, kdyby se to hovado nahoře, které to vymyslelo zpovídalo z toho jakým způsobem používá veřejné prostředky.

Jakým škodám to mělo zabránit? Čí životy zachránit? Bohužel, podobně jako tančící děti na Czechteku, tohle je subkultura do niž spousta lidí nevidí a tak je snadné jim namluvit, že je to nějaké zlo, před kterým je čacká policie chrání. Opět paralela s totáčem a ochranou pracujících před rozvraceči republiky. Právě pro vás jsem se pokusil v tomto článku velmi stručně vysvětlit jak to vypadá při pohledu zevnitř. Z pohledu těch, kdo ví, že nic špatného nedělají, nikomu neubližují, ale přesto jsou skupinkou, kterou se moc rozhodla démonizovat a stíhat.

Tento víkend proběhne v Praze tradiční konopný veletrh s účastí vystavovatelů z celého světa. Komunita čeká se zatajeným dechem zda policie bude tak blbá a pokusí se tam vtrhnout a pokračovat v nesmyslné perzekuci. Snad neodvlečou i vaše dítě, tak jako odvlékali máničky z rockových koncertů. Blbé je, že tohle není žádný underground, tohle je mnoho let fungující veřejný byznys, který se najednou stal terčem, aniž by se změnily zákony, změnil se názor někoho nahoře.

Myslím, že je na čase začít politikům vysvětlovat, že takto si sílu státní represe nepřejeme používat. Komu mám napsat? Kdo je za tuto akci zodpovědný? Dovíme se to? Funguje nějaká zodpovědnost úředníků, za jejich rozhodnutí?

 

13 komentářů to “Zátah na growshopy”

 1. Anonymní Says:

  Mimochodem, nedávno EU zakázala prodejcům uvádět tvrzení o léčivosti bylinek.

  Co si pamatuji, tak šlo o to, že je nutné mít léčebné účinky prokázané (nějaký laboratorní certifikát), což u běžných bylin a směsí není takový problém získat. Smyslem nařízení (imho) bylo znemožnit prodej zázračných jihoamerických bylin na prevenci proti rakovině, homeopatik a podobných šarlatánských výrobků. Respektive uvádět o nich, že jsou léčivé, i když pro to není žádný důkaz.

 2. Anonymní Says:

  skvele napsano. dekuji moc

 3. Roman Růžička Says:

  Doufám, že za tento zásah se stát pořádně prohne. Tohle je na žalobu. A doufám, že lidi odpovědní za tento zásah budou následně postiženi. To první pokládám za možné a snad i pravděpodobné. To druhé… víte, kde žijeme.

 4. strplen Says:

  Ano. Nešlo přímo o bylinky týká se to obecně potravin, mezi které bylinky patří a jde o neodůvodněné zdravotní tvrzení. Je to tam myslím komplikovanější v tom, jak od EU získat potvrzení, že dané tvrzení je „vědecky uznáno“, ale důsledek pro běžné bylinkáře je takový jak popisuji. Samozřejmě velké farma firmy, které produkují bylinky v barevných krabičkách do supermaketů to asi zvládnou. Ale bylinkář, který má krámek s bylinkami, kde je naváží na váhu, ten asi bude mít problém.

 5. Lenka Burkowiczová Says:

  Za sebe a svůj vyrabovaný shop, moc děkuji za skvěle napsaný článek.

 6. Anonymní Says:

  no se současným prezidentem, bych to s alkoholem nesrovnával, protože Miloš bude lobovat jedině za bechera…

 7. Anonymní Says:

  Naprostej souhlas. Takle je to u nás se vším. Třeba takovej islamismus. Všichni lidé tak nějak ví že je to násilná totalitní ideologie, opět je císař nahý. Ale pokud to někdo říká je ihned kriminalizován. Místo aby se monitorovalo kdo chodí do mešit a co tam vykládá jsou natáčeni lidé na demonstracích proti islámu a všelijak perzekuováni. Navíc málokdo do této subkultury vidí takže snadno podlehne mediální masírce o kulturním obohacování a přátelském soužití. Hanča a Tonča by nám mohli jistě povyprávět. A tak místo aby se pronásledovali imámové verbující vojáky do svaté války toho času v sýrii. Musí nešťastní policisté zatýkat na demonstracích proti islámu.

 8. Jules winnfield Says:

  Dokážete si představit, že se policie rozhodne dělat domovní prohlídky na moravských vesnicích, jestli tam náhodou nejsou nelegální pálenky? No samozřejmě že jsou! To by ale stálo někoho místo. Tak půjdeme do zahradnictví..

 9. Anonymní Says:

  jsem zvědav, kdy pánové díky zabaveným materiálům a dokumentům začnou obcházet každého, kdo si na GROWSHOPU koupil žárovku, papírky a nějaké to semínko. Na tohle platíme daně? Co rákosnický pěstírny? Jistě, ty se špatně hledají a zvláště, když z nich tečou někomu ze shora peníze do kapsy.

 10. Anonymní Says:

  Myšlenka článku dobrá, souhlasím s nesmyslností zásahu. Škoda ale stylistiky a roztahanosti textu, neodvažuji si to nazývat článkem. Někdy méně je více. Při menším rozsahu a větší kadenci informací by vyniklo, co chtěl autor doopravdy říct a nezapadlo by to v kupě prázdných výplňkových slov a frází.

 11. Na co bych se zeptal šéfa zásahu proti growshopům | hmmm... Says:

  […] Myšlenky, obrázky, nápady, názory, recenze, memy. « Zátah na growshopy […]

 12. Netta Says:

  Se zatahem nesouhlasim, vetsina otazek je velmi podnetna, ale to, jakym zpusobem spojujete jednotlive myslenky dava jasne najevo uplnou neinformovanost a amaterskost. Coz je uplne v poradku, ale znamena to, ze si ten clanek neprecte o moc vic lidi, nez ti, kteri uz predtim tenhleten nazor meli. A tak nejak si myslim, ze to vam zadne odpovedi neda. Pokud je teda vubec chcete a nebylo cilem se z toho spis „vypsat“.

 13. sphynx,c Says:

  Za mě jako growshopového laika je tento článek velmi přehledný a doufám, že se o pěstování začne díky této „lživé reklamě“ zajímat více lidí.
  Já to vidím spíš tak, že drogové kartely nepotřebují, aby si lidé pěstovali doma své konopí pro svou potřebu….to bude pěstovat „někdo“ kdo to bude mít tak zvaně „posvěcené“ a ten „někdo“ bude mít monopol…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d bloggers like this: