Na co bych se zeptal šéfa zásahu proti growshopům

Nevím, kdo je tím šéfem, tím kdo celou tu akci nařídil. Přiznávám, že nemám nastudován celý ten systém policistů, státních zástupců, soudců, národní protidrogové centrály (která má mimochodem v logu konopný list a podle toho co se zabavovalo, tím asi také propaguje toxikomanii) a netuším kdo koho úkoluje a kdo co schvaluje, takže mé otázky jsou možná naivní, ale co by mě zajímalo, je zhruba toto:

NPC_logo_final

Znak Národní protidrogové centrály

Proč? Proč vůbec ten zátah? Co si od něj slibujete? Co má změnit k lepšímu? Jakému zlu má zabránit? Bylo to nějak nutné ze zákona? Musel jste to nařídit, jinak byste porušil zákon? Který?

Podle jakého klíče jste vybral growshopy, ve kterých zásah proběhne? Tady zdola to vypadá, že žádný klíč neexistuje. Policisté byli často překvapeni tím kolik zboží bylo nutno zabavit. To naznačuje, že neproběhl žádný předchozí průzkum na jehož základě by někdo rozhodoval. Nebyla žádná vůle rozlišovat a tím omezit způsobené škody. Žádná snaha vyhnout se těm, kde se neprodávaly pěstební potřeby, kuřácké potřeby, návody a semínka dohromady. Přitom je to prý právě judikát, který toto označil za nezákonné, co způsobilo tuto razii.

Jaké pokyny směrem ke krajům jste vydal, že razie byly v různých krajích různě silné? Nejdrsnější na severní Moravě. Vůbec nic v Praze? Někde zabavovali vše co mělo na sobě konopný list. Jinde se pokusili zabavit hasící přístroje. V jednom growshopu je prý opravdu zabavili v jiném se policistům podařilo vysvětlit, že hasičáky jsou součástí budovy, kterou má provozovatel pronajatou a souvisí s požární bezpečností, která tím bude narušena. Někde zabavili nejen počítače, ale  také vše elektronické jako třeba wifi routery. Takže jaké měli policisté instrukce? Byli dost zmatení.

Proč neproběhly žádné zásahy v Praze? Zaplatil si snad nějaký Pražák razii jako eliminaci konkurence? Nebo se Prahy bojíte, protože by to vyvolalo příliš velké pozdvižení? Nebo prostě měli policisté takovou volnost, že v Praze si řekli, že na to kašlou?

Proč neproběhl zásah na konopném veletrhu, kde se vedle sebe prodávaly všechny ty druhy zboží o kterých hovoří judikát?

Jak souvisí načasování zásahu s tím, že bylo po volbách? Kalkulovalo se s tím, že takový zásah před volbami by mohl změnit volební preference?

Jak souvisí načasování zásahu se schválením dvou firem, které mají u nás prodávat zdravotní konopí? Nezavání to konkurenčním bojem? Nepotřebují firmy dodávající konopí vyčistit trh od drobných pěstitelů, kteří by konkurovali?

Jak souvisí načasování s tím, že ve stejný týden probíhal konopný veletrh? Nebylo účelem vystrašit vystavovatele?

Proč domovní prohlídky? Jestliže má jít o propagaci toxikomanie podle onoho judikátu, jak s tím souvisí to, co mají ti lidé doma? Propagace se přece měli dopouštět tím, co všechno prodávali ve svém obchodě dohromady.

Existují předem stanovená kritéria podle kterých se později tato akce vyhodnotí a posoudí se, zda splnila účel a případně se z toho vyvodí nějaké závěry do budoucna? Jinými slovy existuje způsob jak byste sami mohli zjistit, že jste udělali chybu? Máte mechanismy, které umožňují vaší organizaci sebereflexi? Kolik growshopů může být zbaveno obvinění aniž by padaly hlavy? Když se ukáže, že jeden growshop nenaplnil skutkovou podstatu, ponese někdo zodpovědnost za výběr toho growshopu? Když dva? Když deset?

Ano, tyhle otázku jsou poněkud návodné a ukazují na mou zaujatost. Ano jsem docela nasraný na to, co se stalo. To, že jsou policisté často mimoni, to už nás nepřekvapuje, ale tohle je má první přímá zkušenost se situací, kdy jsou policisté používáni jako nástroj někým shora. Nedělají kraviny z vlastní vůle, jako třeba když buzerují za nějaké parkování, ale jsou vysláni aby dělali za někoho špinavou práci. Ano já vím, je naivní myslet si, že se něco takového neděje. Ale věřte, že osobní zkušenost je prostě něco jiného, než o tom jen slyšet z oblasti, kterou neznám. To je právě bohužel i důvod, proč tahle akce nevyvolala takové rozhořčení jaké by vyvolat mohla. Rafinovaně vynechali Prahu, takže celá ta hlavní mediální oblast zůstala nezasažena. Navíc je to obor, který je menšinový a pro řadu lidí vzdálený jejich dennímu životu. Na rozumové úrovni třeba lidé chápou, že došlo k nějakému dost divnému zásahu do svobody podnikání, do zákonnosti, ale na emocionální úrovni to prostě spoustu lidí nezasáhne a emoce je to co nutí lidi k akci.

Pokud někdo víte kdo je tím člověkem, který to nařídil, dejte mi prosím vědět. Pokusil bych se mu ty otázky naivně poslat. Pokud k němu máte někdo přístup, pošlete mu je třeba sami. Myslím si, že pro nějaké řešení tohoto případu je potřeba vědět kdo to byl a ptát se proč.

Pokud jste majitel growshopu, který byl postižen a máte nějaké historky z toho jak zásah probíhal, rád se o nich dozvím. Mohli bychom zkompilovat nějaký článek o všech těch podivnostech, které probíhaly. Pište na pizi@pizi.cz.

Předchozí článek na téma zátahu je: Zátah na growshopy.

Reklamy

Jedna odpověď to “Na co bych se zeptal šéfa zásahu proti growshopům”

  1. Legalizace.cz – konopí, marihuana, thc, million marihuana march, cannabis social clubs » Archiv » Na co bych se zeptal šéfa zásahu proti growshopům Says:

    […] Zdroj: strplen.wordpres­s.com […]

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s


%d bloggers like this: