Timův Vermeer

 

Tim Jenison založil v roce 1985 společnost Newtek a rozjel video desktop revoluci. Hlavně díky počítačům Amiga, pro které vyvinul Video Toaster, systém díky kterému mohli s videem pracovat lidé doma. Později pak přišli s programem Lightwawe 3D. Peněz má hodně a tak si užívá své koníčky. O jednom jeho projektu natočili film Penn a Teller.

 

Holandský malíř Johannes Vermeer (1632-1675)  je znám svými obrazy z domácího prostředí středostavovské rodiny. Většina jeho obrazů zachycuje výjevy ve dvou místnostech jeho domu, které pro každý obraz nějak naaranžoval. Pracoval pomalu a s poměrně drahými pigmenty. V současnosti víme o 34 jeho obrazech. Během svého života nebyl extra slavný a trvalo asi 200 let po jeho smrti, než byl znova objeven. Jeho styl je znám tím, že mistrovsky pracoval se světlem.

Nejznámější je pravděpodobně dívka s perlovými náušnicemi.

 

Existuje podezření, že své obrazy maloval s použitím nějakého promítacího zařízení, které mu promítlo obraz, který on „obkreslil“. Film Tim’s Vermeer zachycuje pokus Tima Jenisona namalovat Vermeera použitím takové techniky, kterou sám vymyslel. A je to řádná posedlost. To, že si Tim míchá vlastní pigmenty aby to bylo stejné jako to co měl Vermeer je ta nejmenší maličkost. Zařízení je geniálně jednoduché, malovat pomocí něj může každá lama. Postup je velmi pracný a jeden obraz trvá fakt dlouho. Tim maluje svou verzi konkrétního Vermeerova obrazu, pro který se snaží napodobit stejné podmínky co nejvěrněji. Dokument režíroval Teller.

Advertisements

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s


%d bloggers like this: